A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kapverdské ostrovy - Průvodce

Pokud na Kapverdy vyrazíte za bujarým nočním životem a atrakcemi pro turisty, asi budete zklamáni. Pokud ale hledáte ideální místo pro odpočinek, kde se můžete věnovat nepřebernému množství vodních sportů, jsou pro vás „Cabo Verde“ tím pravým letoviskem. Sport, Noční život, Animační programy

Sport

Plavání

Na každé pláži sedí většinou plavčík, a pokud budete plavat za bójky, začne na vás křičet. Může se vám to zdát nepříjemné, ale vězte, že tato opatření tu nejsou pro nic za nic. Jsou tu velmi silné spodní proudy, které by vás mohly zanést až na širé moře.

Co se týká opalování, doporučuji vysoký faktor a pobývat spíše pod slunečníkem. Ostrovy jsou větrné, a proto vám na pláži může být zima, ale tím se nenechte oklamat. Sluneční paprsky vás mohou i tak nepříjemně spálit! Používejte opalovací krém s vysokým faktorem, a to i když je slunce pod mrakem.

Potápění

Pokud jste vyznavači tohoto krásného sportu, jsou pro vás Kapverdy tím pravým místem! Místní vody nabízejí pohled na nepřeberné množství ryb i korálů. Vyskytují se zde také vzácné druhy želv, velryby a některé druhy žraloků. Můžete narazit na vraky lodí ale i podmořské jeskyně (velmi populární destinací je Burracona). Například na pláži Santa Maria (ostrov Sal) je nedaleko od břehu vidět vrak španělské lodi.

Můžete si buď za poplatek pronajmout člun a odjet s ním dále od břehu nebo zůstat na pláži a šnorchlovat s ABC výstrojí (maska, ploutve, šnorchl). Místní podnikatelé také nabízejí možnost udělat si zde potápěčskou licenci PADI. Potápěčské školy se nacházejí v následujících regionech: Santa Maria, Sal; Vila do Tarrafal, Santiago ; Sal Rei , Boa vista ; Mindelo, Sao Vicente ; Sao Filipe, Fogo . Osobně si myslím, že pokud o ni opravdu stojíte, je lepší si licenci udělat ještě doma před odjezdem. A to hned z několika důvodů. Domorodci sice umí velmi slušně anglicky (je dokonce pravděpodobné, že váš instruktor bude z Evropy), ale nikdy nebudete mít stejné podmínky jako doma. V kurzu v České republice na vás bude mít instruktor více času a finančně to vyjde také mnohem výhodněji.

Jelikož jsou ostrovy velmi větrným místem a teplota vody není nijak zvlášť velká, doporučuji zakoupit lehčí neopren. Budete ho potřebovat, i když se budete potápět jen při pobřeží.

Pozor! Na Kapverdských ostrovech není dekompresní komora!

Pokud přijedete ve správnou dobu, některé místní cestovní agentury nabízejí možnost sledovat mořské želvy, jak kladou vejce.

Windsurfing a surfování

Vzhledem k tomu, že jsou ostrovy celoročně bičovány pasátovými větry, je toto místo více než ideální pro vyznavače windsurfingu, surfování a podobných sportů. U místních agentur si lze za poplatek pronajmout výstroj i s instruktorem, který vás do těchto sportů zasvětí. Týden s ubytováním, instruktorem a výbavou stojí kolem 50 tisíc korun. Navzdory tomu, většina pláží není vhodná pro naprosté začátečníky.

Profesionálové se každoročně sjíždějí na Kapverdské ostrovy kvůli obrovským vlnám a skvělým větrným podmínkám.

Rybaření

Pro rybáře, jak sportovní, tak i rekreační, jsou Kapverdy tím pravým rájem na zemi! Můžete zde chytit nepřeberné množství malých, ale i velkých ryb (tuňáci, mečouni…). Z velkých ryb se chytají barracudy, nebo modrý marlin. Na většině ostrovů je rybaření jedním z nejzákladnějších zdrojů obživy pro místní obyvatele.

Pozorování ptáků

Ostrovy nabízejí svým návštěvníkům překrásnou přírodu – mezi jinými zde můžeme najít unikátní druhy ptáků. Mnoho z nich je zařazeno do Červené knihy ohrožených druhů zvířat. Jedním z příkladů je „Ngon-ngon“, jehož domovinou je ostrov Fogo . Vidět ho můžeme okolo kráteru Fogo. Tento druh je velmi ohrožený – zbývá jen posledních pár set jedinců.

Dalším místem k pozorování ptáků je neobydlený ostrůvek Rasa – zde můžete spatřit kapverdského Larka. Výlet na tento ostrov je nejlépe podniknout z přístavu Tarrafal, který se nachází na ostrově Nicolau. Endemitické druhy ptactva můžete spatřit také na neobydleném ostrově Santa Luzia , na kterém se nachází přírodní rezervace.

Turistika

Ostrovy jsou vhodné pro pěší turistiku – můžete použít stezky vyšlapené místními obyvateli. Zvláště hornaté ostrovy, jako je například Fogo vám ukáží pravý ráj na zemi – vrcholky hor v kontrastu s hlubokými údolími, terasovitá políčka, překrásné výhledy na moře a mnoho dalšího.

Jedny z nejoblíbenějších ostrovů pro turistiku jsou Santo Antao, Sao Nicolau, Santiago a Brava (v sekci ostrovy).

Pokud se necítíte příliš jistě a bojíte se místního terénu, je možné si najmout průvodce z řad místních, kteří ostrov znají jako své boty. Pozor! Nezapomeňte si s sebou a výlet přibalit dostatečné množství vody! Na svých horských túrách nikde na občerstvení nenarazíte.

Další sporty, co můžete na Kapverdách provozovat: plachtění, jízda na horském kole, jízda na koni…

Animační programy

V současné době nabízí již spousta hotelů možnost zúčastnit se animačních programů. Pokud vyrážíte na dovolenou za relaxací a nechce se vám plánovat vlastní program, je to provás to pravé. Můžete se vydovádět při aqua aerobicu, volejbale, fotbale a různých dalších plážových radovánkách. Luxusnější komplexy vám nabídnou tenisové kurty, stolní tenis, minigolf a podobné sporty. Milovníky nočního života potěší večerní programy (diskotéka, živá hudba, kapverdská noc, karneval, atp. Pro děti jsou také připraveny různé aktivity.

Noční život

Na ostrovech sice nenajdete mnoho typických evropských diskoték (v turisticky oblíbených regionech to samozřejmě neplatí: městečka jako Praia, nebo Santa Maria vám nabídnou množství barů i diskoték), to ale neznamená, že vlahé noci budete muset strávit na pokoji. Kapverdské ostrovy, a zejména ostrov Sao Vicente , jsou proslulé pořádáním karnevalů a hudebních festivalů. Karneval Sao Vicente je dokonce druhým největším karnevalem na světě (hned po karnevale v Riu).

Pokud jste ubytováni v jednom z velkých hotelových komplexů, můžete se těšit na večerní karneval a podobné atrakce pro turisty (tance, zpěv místních umělců atp.). Nicméně nejlepší způsob, jak si vychutnat atmosféru karnevalů a jiných oslav, je zúčastnit se pravých a nefalšovaných festivalů početných svátků světců, které se hojně oslavují po celých ostrovech.

I malou procházku po pláži můžete zakončit v jedné z místních hospůdek, posedět u místního vína nebo výborné kávy a zaposlouchat se do rytmů kapverdské muziky.

Pokud se rádi touláte zapadlými večerními uličkami a nasáváte atmosféru, chtěla bych vás varovat, protože ne vždy je to bezpečné. Tím vás rozhodně nechci odradit od večerních procházek místními vesničkami, jen si dejte pozor a zbytečně s sebou nenoste cennosti a větší finanční obnos.

Kriminalita u místních Kapverďanů prakticky neexistuje, ale s rozvojem turistického ruchu stoupl i počet přistěhovalců z černé Afriky, hlavně ze Senegalu, kteří už tak mírní nejsou.

pláž (nahrál: admin)
pláž
skály (nahrál: admin)
skály
moře (nahrál: admin)
moře
příliv (nahrál: admin)
příliv
ploutve (nahrál: admin)
ploutve
padák (nahrál: admin)
padák
windsurfing (nahrál: admin)
windsurfing
surfař (nahrál: admin)
surfař
úlovek (nahrál: admin)
úlovek
úlovek (nahrál: admin)
úlovek
rybáři (nahrál: admin)
rybáři
večer (nahrál: admin)
večer
pobřeží (nahrál: admin)
pobřeží
molo (nahrál: admin)
molo
procházka (nahrál: admin)
procházka

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud