A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kapverdské ostrovy - Brava - Průvodce

Jedná se o nejmenší obydlený ostrov s rozlohou 64 km². Povrch ostrova je velmi hornatý. To dokládá i nejvyšší hora Monte Fontainhas dosahující výšky 976 m. n. m. Pobřeží omílané vodami Atlantského oceánu a bičované nelítostnými větry podléhá rychle erozi, díky tomu je velmi členité. Naleznete zde na spoustu zátok, nejmalebnější z nich jsou: Furna, Anciăo, Fajă d\'Água a Somo. Hospodářství, Cesta na ostrov, Výlety, Historie, Kulturní události, Ubytování

Oproti ostatním ostrovům je Brava vlhčí, a tudíž zde můžeme najít zelenou vegetaci. Díky tomu, že ostrov neprošel vleklými obdobími sucha, jako tomu bylo jinde, nacházejí se zde v hojné míře ibišek, jasmín a jiné květiny. Ostrov je proto místními též nazýván *Ilha das Flores*, ostrov květin.

Turismus na tomto ostrově prakticky neexistuje, ale s celkovým rozvojem Kapverdských ostrovů se situace možná změní. K tomuto faktu velkou měrou přispívá to, že jako jediný ostrov Brava nemá vlastní letiště. Je tudíž jako stvořená pro ty z vás, kteří hledáte klid, rádi cestujete na vlastní pěst a dovolenou trávíte raději aktivně: procházkami po skalnatém pobřeží nebo túrami do vnitrozemí ostrova.

Pobřeží je velmi příkré, a proto zde najdeme menší množství písčitých pláží než na ostatních ostrovech. Milovníci koupání se nemusí bát. Na několika místech na ostrovech moře vymlelo do sopečného podloží malá jezírka, laguny, které přímo vybízejí ke koupání.

Ostrov je vzdálen jen 20 km od Foga. Při dobré viditelnosti můžete spatřit majestátní vulkán hrdě čnící z moře. Nedaleko se nachází také čtyři malé neobydlené ostrůvky, které jsou navštěvovány pouze místními rybáři.

Hospodářství

V současné době je ostrov spíše zemědělského rázu. Pěstují se zde plodiny jako maniok, sladké brambory, obilí, káva, kukuřice a cukrová třtina. Okolní vody bohaté na ryby, ale i humry a jiné mořské plody dávají práci velké části populace.

Cesta na ostrov

Jak již jsem zmínila, Brava nemá vlastní letiště. Pokud tento ostrov chcete navštívit, budete muset použít lodní přípoj z ostrova Fogo , konkrétně z přístavu Sao Filipe . Cesta je dlouhá 20 km a trvá zhruba 50 minut. Berte však na vědomí místní heslo *No Stress*. Pro domorodce jeden den zpoždění neznamená nic, pro vás toto meškání může znamenat, že nestihnete letadlo zpátky domů. Zahrňte proto do svých plánů dostatečnou časovou rezervu.

Samotná cesta pro vás bude pěkným zážitkem, z lodi budete mít po celou plavbu výhled na ostrov Brava.

Výlety

Ostrov je vhodný pro rozličné túry do okolí. Mějte ale na paměti, že byste měli být zkušení turisti s dobrou fyzickou výdrží, terén ostrova je členitý. Z hlubokých údolí budete stoupat k špičatým vrcholkům hor. Při plánování túry vezměte na vědomí neznalost místního terénu. Nejlepším řešením je najmout si místního průvodce, který ostrov dobře zná. Vyvarujete se tak nepříjemnostem, které by mohly zkazit celou vaši dovolenou.

Historie

První trvalé osídlení se však datuje až okolo roku 1540, kdy zde vznikaly malé rybářské osady, zemědělství a chov koz patřily také k nejdůležitějším složkám obživy místních. Do současné doby přetrval jen rybolov, ostatní odvětví nejsou výnosné.

Nejdůležitější byl po dlouhá léta pro místní obyvatele velrybářský průmysl. Lodě jako New Bedford a Rhode Island využívaly dobrou strategickou polohu ostrova pro doplnění zásob. Mnoho statných mužů z Kapverd se rozhodlo hledat štěstí na těchto lodích. Práce a životní podmínky zde však byly velmi těžké, a proto se velká část z nich začala poohlížet po práci na pevnině. Spojené státy se staly jejich druhým domovem. Spousta z těchto dobrodruhů se však po čase vrátila zpátky do své rodné vlasti. To je jedním z důvodů, proč na ostrově Brava můžeme najít největší koncentraci lidí mluvících anglicky.

Do 17. století bychom na ostrově našli jen malé osady, populace ostrova výrazněji vzrostla až po výbuchu sopky roku 1675 na sousedním ostrově Fogo , mnoho lidí si vybralo jako svůj nový domov právě Bravu.

V roce 1982 byla Brava silně poničena tropickou bouří Beryl. Další hrozbou pro ostrovany je sopka, která se na ostrově nachází. Od osídlení ostrova Brava zde sice nebyl zaznamenán žádný výbuch, četná zemětřesení však dokazují, že k tomu může v budoucnosti dojít. Dokládá to i Fundo Grande, v minulosti činná sopka.

Kulturní události

Na ostrově Brava se slaví jak svátky obvyklé pro celé souostroví, tak dny, které jsou významné pouze pro místní historii. K jedněm z nejpopulárnějších svátků na ostrově patří 6. leden: Den tří králů. Slaví se po celých ostrovech, ale na Bravě jsou oslavy zvláště bouřlivé. Součástí jsou tance a ochutnávání místních dobrot.

13. června začínají slavnosti Juninas svátkem svatého Antonína. Nedlouho potom, konkrétně 24. června, se slaví den svatého Jana, nejdůležitější událost celého roku.

Oslavy jsou zvláště bouřlivé kvůli tomu, že se ve stejný den slaví také den patrona celého ostrova, svatého Jana Křtitele.

Oslav se účastní každoročně nejen obyvatelé ostrova, ale i ostatní ostrované, turisti ale i emigranti, kteří ostrov opustili a tento svátek chápou jako příležitost opět spatřit svou rodnou zemi.

Tyto festivaly jsou v průběhu léta následovány dalšími svátky světců. Oslavy vrcholí koncem září.

Ubytování

Ubytování najdete bez problémů v hlavním městě Vila Nova Sintra , ojedinělé penziony nabízejí své služby také ve Faja D´Agua . Velké hotelové komplexy, nabízející rozsáhlý sortiment služeb, na ostrově nenajdete vůbec. Ubytování je většinou velmi skromné, což vám však vynahradí pohostinnost místních obyvatel.

květiny (nahrál: admin)
květiny
květy (nahrál: admin)
květy
rostliny (nahrál: admin)
rostliny
poupě (nahrál: admin)
poupě
les (nahrál: admin)
les

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace